Boken om Stig von Bayer hedrad i Belgien.
Boken ”Bwana Kabamba” om Stig von Bayer i Kongo har hedrats på ett oväntat sätt i Belgien. Det är en spek-takulär historia med sex personer inblandade:
Frans Geenen verkade som major i Kongo före fri-görelsen i de belgiska styrkorna och efter frigörelsen i samma befattning såväl i Katanga gendarmeri som i ANC. Han avgick som officer i slutet av 60-talet och verkade sedan som belgisk konsul i Stanleyville i 20 år. 1975 erhöll han vid ett besök i Elisabethville av presi-dent Mobuto en ädelsten av malakit, som vägde 25 kg, för sin insats i räddningsoperationen OMMEGANG i östra Kongo åren 1964 – 1965. Operationen räddade vita och andra som hotades av Simbakrigare.
Frans Geenen tog vid pensioneringen med sig malakiten till sitt hem i Bersee utanför Antwerpen. Han avled i augusti 2007 och uttalade som sin yttersta vilja att malakiten skulle skänkas till något lämpligt museum.
Erik Kennes, som deltog i Kongoveteranernas årsmöte på Armémuseum i april 2008, tog med ett par exemplar av Stig von Bayers bok hem till Belgien. Ett exemplar överlämnades till militärhistorikern Daniel Despas i Havrelange, Belgien. Despas behärskar svenska språket. Han har översatt Jonas Wærns bok Katanga till franska. Despas ansåg att boken om Stig von Bayer var den bästa bok han läst om Kongokrisen, vilket han berättade för Tine Greenen, änka efter Frans Greenen. Hon skrev då ett gåvobrev beträffande malakiten av vilket det framgår att den ska skänkas till ”överste Christian Braunstein och hans Armémuseu



