Har du deltagit i Operation Interflex, Task Force Legio eller EUMAM UA?
Nu startar Sveriges Veteranförbund sektionerna Interflex & Legio och EUMAM Ukraina. Alla som deltagit i någon av insatserna är välkomna, oavsett befattning.
Sektionerna ger dig möjlighet att återknyta kontakten med kollegor efter avslutat uppdrag och utbyta erfarenheter med andra som förstår tjänstgöringens villkor. Du är med och formar verksamheten och kan dela kunskap som kommer till nytta för kollegor inför framtida insatser.
– Du som har tjänstgjort till stöd för Ukraina har gjort en viktig insats och vi välkomnar dig till våra nya sektioner. Våra kamratstödjare finns också för samtal och stöd när du behöver det, säger Michael Ginér vice ordförande i Sveriges Veteranförbund.
Sverige har bidragit med instruktörer till alla tre insatserna för att utbilda ukrainska soldater, befäl och instruktörer för att stärka Ukrainas försvarsförmåga.
Brittiskledda Interflex genomförs i Storbritannien, medan norskledda Legio bedriver utbildning bland annat i Polen. EUMAM UA är EU militära utbildningsinsats och genomförs främst i Polen och Tyskland. Insatserna bidrar till att stärka Ukrainas försvarsförmåga.
– Det finns flera viktiga satsningar till stöd för Ukraina. Har du deltagit i en annan insats och vill vara med och starta en sektion är du välkommen att höra av dig till oss i Sveriges Veteranförbund, säger Michael Ginér.
Bli medlem:
- Interflex / Legio https://sverigesveteranforbund.se/forening/interflex-legio/
- EUMAM UA https://sverigesveteranforbund.se/forening/eumam/
Kontakt: kansliet@sverigesveteranforbund.se · 08-25 50 30.

