Historia, Kongoinsatsen

Ett tips, boken om Stig von Bayer kan ni köpa hos Fredsbaskerförlaget/Leif Jonsson

Boken är skriven av Edvard Hymoff heter ”International Truble Shooter for Peace”. Översatt och bearbetat av Christian Braunstein och Ingrid Kampås.

De första hundra sidorna ger en fantastisk inblick i hur Kongo är uppbyggt, hur FN startade, och hur konflikten startade.

Det är den mest djupgående beskrivning av Kongokrisen som jag har läst. Inte visste jag att det från 1960 till 1964 hade varit 93 000 män från 35 nationer involverade i konflikten

Stig är nog den mest medaljerade person vi har i Sverige.

Här kan ni köpa boken

https://www.fredsbaskerforlaget.se/kongo/svensk-fn-officer-bland-minor-och-kannibaler-kongo-1949-64.html

Dela på facebook
Dela på linkedin

Relaterade nyheter

Historia, Kongoinsatsen

Bror Svärs soldat, Suez 1956 och Kongo (från Utbildnings Radion)/Leif Jonsson

BLÅMARKERA OCH KLICKA IN SÅ SER NI INTERVJUN MED BROR SVÄRD https://urplay.se/program/225380-ur-samtiden-basker-bla-bror-svard-soldat-suez-1956

Historia, Kongoinsatsen

Eric Brage soldat Kongo 1961(Från Utbildnings Radion)/Leif Jonsson

BLÅMARKERA OCH KLICKA, SÅ SER NI INTERVJUN MED ERIC https://urplay.se/program/225384-ur-samtiden-basker-bla-erik-brage-soldat-kongo-1961

Historia, Kongoinsatsen

ONU GRK XVIII Kongo Part 6, film ca: 11 minuter/Leif Jonsson

DU ÄR INTE ENSAM!

Kamratstödet finns här för dig

Gula bandet

Gör skillnad för Sveriges utlandsveteraner. Ditt bidrag gör det möjligt att erbjuda kamratstöd och annan ekonomisk hjälp.

Upptäck våra föreningar

Vi har ett 30-tal anslutna föreningar utspridda i hela landet som arrangerar regelbundna träffar.

Medlemstidningen

Fyra gånger per år kommer medlemstidningen Svensk Veteran fullmatad med intressant läsning för våra medlemmar.