Årsmöte

Årsmöte 2026 – Tack till avgående och välkomnande av nya krafter

Fredsbaskrarna Sjuhärad höll sitt årsmöte torsdagen den 26 februari i Medborgarskolans lokaler på Skaraborgsvägen i Borås. Ett engagerat årsmöte genomfördes enligt dagordningen, och till mötesordförande valdes Ulf Bark.

Under mötet avtackades två personer som under lång tid haft betydelsefulla roller i föreningen.
Thomas Roos, revisor, och Susanne Blid Roos, styrelseledamot och vice ordförande, lämnade sina uppdrag efter många års uppskattat och värdefullt engagemang. Föreningen riktade ett varmt tack till dem för deras insatser för verksamheten och medlemmarna och överlämnade en lite gåva.

Val till styrelse och funktioner för 2026

Årsmötet valde följande styrelse och funktionärer för verksamhetsåret 2026:

Styrelse

  • Anette Nilsson, ordförande, 1 år kvar på sitt mandat.
  • Styrelseledamöter:
    • Thomas Pettersson, 1 år kvar på sitt mandat.
    • Joakim Merstrand, 1 år kvar på sitt mandat.
    • Stefan Vidlund, omvald på 2 år.
    • Kai Alm, nyinvald ledamot på 2 år.
  • Styrelsesuppleanter
    • Catharina Danielsson, omvald på 2 år.
    • Lars Davidsson, 1 år kvar på sitt mandat.
  • Revisorer
    • Lars Qvart, omvald på 2 år på ny funktion, tidigare revisorsersättare.
    • Stefan Good, 1 år kvar på sitt mandat.

 

Det finns just nu en vakant post som revisorsersättare och två vakanta poster i valberedningen. Är du intresserad? Hör av dig.

Med ett väl genomfört årsmöte, avtackning av långvariga krafter och tillsättningen av både erfarna och nya funktionärer går Fredsbaskrarna Sjuhärad vidare in i 2026 med fortsatt starkt engagemang och goda förutsättningar för verksamheten.

Efter årsmötet bjöds medlemmarna på landgång och ett föredrag av Henric Sandqvist, ordförande i Försvarsutbildarna Älvsborg.

Dela på facebook
Dela på linkedin

Relaterade nyheter

Årsmöte

Årsmötet 2026

Hejsan! Bifogar finner du mötesprotokollet från vårt årsmöte som hölls den 23februari på Ilanda IP. På mötet deltog 11 medlemmar från föreningen och från Sveriges Veteranförbunds kansli gästades vi av

Årsmöte

Veteranerna Uppland

Instruktion (radera denna text när du läst). Till denna aktivitet är avanmälan via Membersite möjlig. Du anger själv hur lång tid innan avanmälan stängs ner (se ovan) Om du måste

Årsmöte

Digitalt Årsmöte för SVF Golf

Välkommen på digitalt årsmöte för SVF Golf 3/2 klockan 18.00 För att delta i årsmötet behöver du vara medlen i SVF Golf. Årsmötet kommer att genomföras digitalt. Länk skickas till

DU ÄR INTE ENSAM!

Kamratstödet finns här för dig

Gula bandet

Gör skillnad för Sveriges utlandsveteraner. Ditt bidrag gör det möjligt att erbjuda kamratstöd och annan ekonomisk hjälp.

Upptäck våra föreningar

Vi har ett 30-tal anslutna föreningar utspridda i hela landet som arrangerar regelbundna träffar.

Medlemstidningen

Fyra gånger per år kommer medlemstidningen Svensk Veteran fullmatad med intressant läsning för våra medlemmar.