Årsmöte

Årsmöte 2026 – Tack till avgående och välkomnande av nya krafter

Fredsbaskrarna Sjuhärad höll sitt årsmöte torsdagen den 26 februari i Medborgarskolans lokaler på Skaraborgsvägen i Borås. Ett engagerat årsmöte genomfördes enligt dagordningen, och till mötesordförande valdes Ulf Bark.

Under mötet avtackades två personer som under lång tid haft betydelsefulla roller i föreningen.
Thomas Roos, revisor, och Susanne Blid Roos, styrelseledamot och vice ordförande, lämnade sina uppdrag efter många års uppskattat och värdefullt engagemang. Föreningen riktade ett varmt tack till dem för deras insatser för verksamheten och medlemmarna och överlämnade en lite gåva.

Val till styrelse och funktioner för 2026

Årsmötet valde följande styrelse och funktionärer för verksamhetsåret 2026:

Styrelse

  • Anette Nilsson, ordförande, 1 år kvar på sitt mandat.
  • Styrelseledamöter:
    • Thomas Pettersson, 1 år kvar på sitt mandat.
    • Joakim Merstrand, 1 år kvar på sitt mandat.
    • Stefan Vidlund, omvald på 2 år.
    • Kai Alm, nyinvald ledamot på 2 år.
  • Styrelsesuppleanter
    • Catharina Danielsson, omvald på 2 år.
    • Lars Davidsson, 1 år kvar på sitt mandat.
  • Revisorer
    • Lars Qvart, omvald på 2 år på ny funktion, tidigare revisorsersättare.
    • Stefan Good, 1 år kvar på sitt mandat.

 

Det finns just nu en vakant post som revisorsersättare och två vakanta poster i valberedningen. Är du intresserad? Hör av dig.

Med ett väl genomfört årsmöte, avtackning av långvariga krafter och tillsättningen av både erfarna och nya funktionärer går Fredsbaskrarna Sjuhärad vidare in i 2026 med fortsatt starkt engagemang och goda förutsättningar för verksamheten.

Efter årsmötet bjöds medlemmarna på landgång och ett föredrag av Henric Sandqvist, ordförande i Försvarsutbildarna Älvsborg.

Relaterade nyheter

Årsmöte, Historia, Kongoinsatsen

Styrelsen 2026 vald i Enköping, foto Kim Svensson/ Leif Jonsson

Foto på Rolf har jag googlat fram på internet

Årsmöte, Historia, Kongoinsatsen

Årsmöte 2026 Enköping, foto Kim Svensson/Leif Jonsson

”STILL GOING STRONG” Ett häftigt gäng Kongoveteraner, med en medelålder på 86 år. Vi ses igen om ett år.

Årsmöte, Kongoinsatsen

Årsmöte 2026 i Enköping/Per Carlborg

O B S: Invitationen med priser är ännu inte sänt ut. När den kommer göres anmälan med inbetalning av aktuelt pris och personnummer (för inpassering) på föreningens Plussgirokonto.

DU ÄR INTE ENSAM!

Kamratstödet finns här för dig

Gula bandet

Gör skillnad för Sveriges utlandsveteraner. Ditt bidrag gör det möjligt att erbjuda kamratstöd och annan ekonomisk hjälp.

Upptäck våra föreningar

Vi har ett 30-tal anslutna föreningar utspridda i hela landet som arrangerar regelbundna träffar.

Medlemstidningen

Fyra gånger per år kommer medlemstidningen Svensk Veteran fullmatad med intressant läsning för våra medlemmar.