Historia, Kongoinsatsen

En bok som alla veteraner bör läsa/Leif Jonsson

20260319_233025

En bok som alla veteraner bör läsa, stor igenkänningsfaktor för veteraner.

Boken handlar om en kvinna i USA som utbildar sig till sjuksköterska, ansluter sig som frivillig i Vietnamkriget på 60-talet.

Hon hamnar som operationssjuksköterska på ett sjukhus i frontlinjen.

Den kamratskap/vänskap som under pressade former uppstår mellan kollegorna, känner alla vi veteraner igen.

Efter 2 år återvänder hon hem till USA, ramlar rakt ner i den fanatiska motståndsrörelsen som var mot Vietnamkriget.

Förstår intet, trodde själv hon var hjälte som räddat så många liv.

Resultatet blir alkohol/piller, men blir räddad av sina Vietnamvänner.

LÄS DEN

 

Dela på facebook
Dela på linkedin

Relaterade nyheter

Historia, Kongoinsatsen

Sveriges svåraste insats (Artikel från Populär Historia)/Leif Jonsson

Skriven av Lars Ericsson Wolke Klicka på nedansående länk https://popularhistoria.se/civilisationer/kolonialism/kongokrisen-sveriges-svaraste-fn-insats

Historia, Kongoinsatsen, Veterandagen

Årets Veteran 2026 Kongoveteranerna/Leif Jonsson

Foto Kim Svensson På veterandagen 2026 fick Kongoveteranerna denna fina utmärkelsen, motiveringen kommer här. Klicka och öppna https://www.facebook.com/share/p/1A2mEqrHWR/

DU ÄR INTE ENSAM!

Kamratstödet finns här för dig

Gula bandet

Gör skillnad för Sveriges utlandsveteraner. Ditt bidrag gör det möjligt att erbjuda kamratstöd och annan ekonomisk hjälp.

Upptäck våra föreningar

Vi har ett 30-tal anslutna föreningar utspridda i hela landet som arrangerar regelbundna träffar.

Medlemstidningen

Fyra gånger per år kommer medlemstidningen Svensk Veteran fullmatad med intressant läsning för våra medlemmar.