Veterandagen

KS03 och KS04 uppmärksammas på Veterandagen 2026

Kosovostyrkan KS03 och KS04 uppmärksammas på Veterandagen 29 maj 2026 vid veteranmonumentet Restare i Stockholm.
Kosovostyrkan KS03 och KS04 uppmärksammas på Veterandagen 29 maj 2026 vid veteranmonumentet Restare i Stockholm.

Veterandagen 2026 uppmärksammar KS03 och KS04, de svenska förband som tjänstgjorde i Kosovo efter konflikten 1999. Fredagen den 29 maj genomförs statsceremoni vid Sjöhistoriska museet i Stockholm, samtidigt som utlandsveteraner över hela landet hedras för sina insatser för fred och säkerhet av både lokala garnisoner och våra föreningar.

Försvarsmakten bjuder in till ett statsceremoniellt högtidlighållande fredagen den 29 maj 2026 vid Sjöhistoriska museet i Stockholm. Statsceremonin inleds klockan 14.30 i närvaro av H.M. Konungen och H.K.H. Prins Carl Philip. Programmet omfattar bland annat kransnedläggning, hederstal och medaljering. Ceremonin genomförs vid veteranmonumentet Restare i anslutning till Sjöhistoriska. Veterandagen är en flaggdag för att hylla landets civila och militära utlandsveteraner och hedra minnet av dem som omkommit i internationell tjänst för fred och säkerhet.

Parallellt arrangeras lokala firanden i flera städer i landet, bland annat i Karlskrona, Eksjö, Halmstad och Skövde.

Inbjudan till utlandsveteraner

Alla Kosovoveteraner från KS03 och KS04, de svenska förband som tjänstgjorde i den Natoledda insatsen KFOR kommer under våren att få en personlig inbjudan från Försvarsmakten. Även personal som genomfört Natoinsatser under 2025, exempelvis i Lettland och Polen kommer att få en specialinbjudan.

Sveriges insats i Kosovo

I år är det alltså Kosovostyrkans tur att stå i fokus. Sverige har genom åren haft omkring 9 000 soldater och officerare i Kosovo och totalt över 21 000 i det forna Jugoslavien.

De första svenska förbanden anlände till Kosovo i oktober 1999. Fram till 2004 bestod den svenska styrkan av en bataljon om cirka 700–850 personer med mekaniserade skyttekompanier, stab, understödsenheter och logistikfunktioner.

KFOR:s uppgifter omfattade bland annat:

• stöd till återvändande flyktingar
• minröjning
• medicinskt stöd
• skydd av religiösa och kulturella platser
• stöd till återuppbyggnad av civila institutioner

Efter Kosovos självständighetsförklaring 2008 tillkom även stöd till uppbyggnaden av Kosovos säkerhetsstyrkor.

Sverige deltog i KFOR genom den svenska Kosovostyrkan mellan 1999 och 2013. När den svenska truppinsatsen avslutades övergick insatsen till ett mer långsiktigt stöd, och Sverige bidrar fortfarande med rådgivare och observatörer i stabs- och flygplatsfunktioner. I dag tjänstgör tre svenska officerare i Kosovo.

KFOR är fortsatt en aktiv multinationell insats under Natoledning. Styrkans huvuduppgift är att säkerställa en trygg och säker miljö samt fri rörlighet för alla samhällen i Kosovo. Insatsen genomförs i nära samarbete med Kosovopolisen och EU:s rättsstatsuppdrag EULEX.

Flygvapnet 100 år

Under 2026 uppmärksammas även att det svenska flygvapnet fyller 100 år. Jubileet firas under året genom olika evenemang och uppvisningar, där delar av verksamheten presenteras för allmänheten vid Sjöhistoriska under Veterandagen.

Program och utställningar på Veterandagen

För den som inte har möjlighet att delta i ceremonierna på plats finns möjlighet att följa delar av arrangemanget digitalt.

På utställningsområdet vid Sjöhistoriska museet och Gärdet pågår aktiviteter mellan klockan 09.00 och 17.00. Vi i Sveriges Veteranförbund finns självklart på plats i utställarområdet och utser under eftermiddagen ”Årets veteran” med pompa och ståt. Försvarsmakten, myndigheter, företag och ideella organisationer presenterar sin verksamhet och besökare kan ta del av presentationer om årets särskilt uppmärksammade insatser samt ett politikerseminarium.

Dela på facebook
Dela på linkedin

Relaterade nyheter

Intervju, Veterandagen

Martins två missioner i Kosovo

Han minns lukten från kolkraftverken, patrullerna genom byarna och samtalen över en kopp kaffe i människors hem. För Martin Gudmarsson blev två missioner i Kosovo en erfarenhet som fortfarande sitter

Historia, Kongoinsatsen, Veterandagen

Veterandagen 2014 filmat från Hedersläktaren/Leif Jonsson

Mycket bra bildkvalitet, vacker flagparad. 24 minuter  

Veterandagen

Veterandagen Malmö – under planering

Aktiviteten är inte planerad klart ännu, tid och plats kan ändras. Info kommer i god tid innan.

DU ÄR INTE ENSAM!

Kamratstödet finns här för dig

Gula bandet

Gör skillnad för Sveriges utlandsveteraner. Ditt bidrag gör det möjligt att erbjuda kamratstöd och annan ekonomisk hjälp.

Upptäck våra föreningar

Vi har ett 30-tal anslutna föreningar utspridda i hela landet som arrangerar regelbundna träffar.

Medlemstidningen

Fyra gånger per år kommer medlemstidningen Svensk Veteran fullmatad med intressant läsning för våra medlemmar.